Tasarımcının En Yakın Dostu Tasarımcı mıdır?

Grafik tasarımcının yanında olması gereken, tasarım sürecinde değil uygulama sürecinde olandır.

Grafik tasarımının, tasarım sürecinde tasarımcının çilesi; klavyesi, mausu, monitörünün ışığı, elektrik kesintisine maruz kalarak tasarımının kaydedilmeyen tarafının yok olacağı stressi’ni yaşayan diğer grafik tasarımcı olduğunu sanıyorsanız…. sevinerek YANILDINIZ diyorum size….

Bir masaüstü yayıncılık grafik tasarımcısının, tasarım sürecinde saçını başını yolduracak müşterisinin beğenisini kazandıracak tasarımı uygulama aşamasında yanınızda grafik tasarımcı arkadaşınız olmayacak. Buna emin olun. Gerçekten olmayacak.

Tasarımınız ekranda göründüğü gibi olması için;

Üretimini ve beğenisini gerçekleştirdiğiniz tasarımın çoğaltım aşamasında yaşanılacaklara karşı sinir kat sayınız sağlam olmalı. Bu sadece bilgisayar başında gerçekleştirdiğiniz tasarımın baskı teknolojilerine bağlı olarak çoğaltım aşamasında diğer insanlarla muhatap olacağınızı anlamına gelir. Bu eğitiminiz çerçevesinde standartlarla belirlenmiş kişilerle çalışacağınız anlamına gelmiyor. Yani Tasarımınız ekranda göründüğü gibi olması için basım sektörüyle iç içe olacaksınız anlamına geliyor. Bu yavrunuzu kreş’e bırakmak gibi bir şey olsa gerek. -en son yazdığımı tabi bir çocuğu ve çocuğunu kreş’e bırakan grafik tasarımcılar için-
Ambalajın yan ve üst yüzeyleri de ürünün tanıtımı açısından önemlidir. Ürün ambalajınızın, farklı kuruluşların ürünleriyle yan yana geldiğinde çekiciliğini koruması gerekir. Bu durum, vitrinde ya da market raflarında olduğu kadar tüketici elinde de ona verdiği güven açısından önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.