Kimler Grafiker Olmalı?

Meslek seçiminde beğenilerinizin doğrultusunda mı hareket ediyorsunuz yoksa her işte başarılı olabileceğinizi düşünerek bu meslek seçimi yapanlardansanız.

Bu sorunun cevabı aslında kendinizde saklı. Kendi kendinize sormaya cesaret edemiyorsanız o zaman aşağıda sorulan sorulara cevap verin. Dikkat bu bir anket değildir.

Tasarımı herkes sever. Herkes tasarım yapabilme kabiliyeti vardır. Peki siz eleştirilebilir misiniz? Eleştirilerin yapıcı ve yıkıcı olarak ayrıldığının farkında değil ve yaptığınız her şeyin karşı taraf tarafından konuşulduğunda yılgınlığa kapılıyorsanız bu işi yapamazsınız. Öncelikle Grafik Tasarımcının, tasarımlarının beğeni sahibi  kişilerle buluştuğunu, sosyal varlık olan kişilerin mutlaka beğeni değerinin olduğunu unutmayın. bu durumda tasarımını gerçekleştirdiğiniz grafik unsurunun mutlaka gören gözler tarafından eleştirileceğini unutmayın. Eğer eleştirilmeye başladığınızda bulunduğunuz ortamı değiştirmek istiyorsanız bu grafik tasarımcı olmak size göre değil. Sakın bulaşmayın.

Dikkat bu bir anket değildir.

Oturduğunuz yerde kıpır kıpırsanız, asla. asla bu işi yapamazsınız. Grafik Tasarım sürecinde ön araştırma ve veri toplama işlemi dışında çok monoton görünen bir tasarım süreci başlar. Bu sadece uzun saatler süren oturduğunuz sandalye de poponuzun izi çıkana kadar geçen bir tasarım sürecidir. üstelik bu süreç kurumsal lansman süreci ise o sandalye artık bir uzvunuz olur ki sadece doğanın sesi – tuvalet ihtiyacı- size çağrıda bulunduğunda sandalyenizi terketmek durumunda kalırsınız. Uzun süre oturmayı gö.ünüze kestiriyorsanız bu meslek sizin için ideal olabilir.

Tasarla, tasarla, tasarla. yaptığınız işi tekrar tekrar yenilemekten sıkılan bir karaktere sahipseniz sakın bu işe girmeyin. Grafik tasarımcının kazancı, tasarım sürecinde asla ve asla tek bir çalışma ile tasarım talebinde bulunan müşterisinin önüne çıkmaz. Tekrarlanan bir tasarım sürecinden bahsetmiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Yapılan tasarımın farklı konseptleriyle varyasyonlarının gerçekleştirilme sürecinden bahsediyorum. Tasarlama süreci istenilen çalışma örneğinin istenilene yakın çalışmayı yakalama çabasıdır. Ve tek bir harfin bile sayısız farklı tasarımını yapacak sabrınız yoksa grafik tasarımcı olamazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.