İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adobe Indesign Programında Sayfa Oluşturma

Merhaba. Bugün Adobe firmasına ait sayfa mizanpaj programı olarak kullanılan Indesign programında sayfa oluşturma dersini işleyeceğiz.

Indesign programı tamamı ile masaüstü yayıncılıkta kullanılır. Süreklilik gerektiren işler için geliştirilen bu programla genellikle gazete, dergi, katalog ve benzeri yayınlar için tercih edilir. Üretici-Tasarımcı’nın işini kolaylaştıracak bir programdır.
Mizanpaj; yani sayfa düzenleme anlamına gelmektedir. Bu kelime ile sürekli sayfalardan oluşan basın evrakının basım kurallarına uygun olarak hazırlanmasıdır.
Tasarımcı bir sayfa tasarımını oluşturduktan sonra diğer sayfaları kolayca üretebilmektedir. Hem uyum hem görsel birliktelik için en gerekli programdır.

Şimdi, bir sayfa nasıl açılır madde madde işleyelim.

1. InDesign’ı başlattıktan sonra, Başlangıç Ekranını göreceksiniz. Yeni Belge iletişim kutusunu açmak için Yeni oluştur’u tıklayın. Veya Control + N (Windows) veya Command + N (macOS) tuşlarına basın.

2. Karşılama penceresinin üstünde sağ menü tarafında, Basım-Print-, Mobil, Web kategorilerinden birini seçin. Bunlar genel kategorilerdir. Projeniz için en iyi renk modu ve ölçü birimleri gibi bazı parametreleri otomatik olarak ayarlanmış olarak gelir.

3. Yapacağınız tasarıma yönelik bir kategori seçtikten sonra da, sık kullanılan belge türleri içinde birçok hazır ayar bulabilirsiniz  Örneğin, Basım-Print-‘ı seçtikten sonra tasarımınıza hızlı bir şekilde başlamak için A4 ön ayarını tıklayabilirsiniz.

4. Sağdaki Hazır Ayar Ayrıntıları’nda -preset details- tam boyutlar yazabilir, ölçü birimlerini değiştirebilir, sayfa yönünü değiştirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.
Sonrasında, sayfa sayısını belirtin dergilerde ve kitaplarda kullanılan çift sayfalı bir sayfa düzeni oluşturmak için Yüzleri Sayfaları’-Facing Pages-‘nı seçin. Sayfalarınızdaki sütun- columns- sayısını ve sütunlar arasındaki boşluğu -Column Gutter- belirtin.

5. Kenar Boşluklarını -Margin- açın. (Kenar boşlukları, içeriğinizle sayfanın kenarı arasındaki boşluğu tanımlar.)
Herhangi bir birimi kullanabilirsiniz. Bizim basım sektöründe mm tercih edileceği için yazacağınız rakam sonrasına – mm – yazmanızı öneririm.
Örneğin, belgeniz Picas veya başka birimler kullanıyor olsa bile 0,5 veya 15 mm yazabilirsiniz.
Tüm kenar boşluklarını aynı yapın. Üst, alt, iç ve dış kenar boşlukları için farklı değerler girerek ayarlamak isterseniz de hemen sağ taraftaki zincir simgesini tıklayın.

Buraya kadar tamam. Şimdi, teknolojik olarak basım işlerinizi yapacak baskı makinanızın baskı dışı paylarını bilmenizde. Bunun için matbaacınızla irtibata geçin. Genellikle 3mm yeterli bir ölçüdür ancak siz mutlaka bu bilgiyi matbaacıdan teyit alın.

6. Tamamladığınızda, bu ayarlarla bir belge açmak için Oluştur – Create-‘u tıklatın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir