GMK (Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu)

GMK (Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) bildirisinde “Grafik tasarımcı ünvanlı meslek mensuplarının, dernek olarak bir araya gelip, yasalarla belirlenecek haklarının savunulması için çalışmalar yapılmasını amaçlamaktadır.” demektedir.

GMK yani grafik tasarımcılar meslek kuruluşu, 1978 yılında biraya gelen akademisyen ve sektörden grafik tasarımcının kurduğu dernektir. Amacının genel ifadesi “Hakların birlikte savunulması ilkesi gereği” yatan toplulukta, mesleğini icra eden Grafik Tasarımcıların, “Grafik tasarımcı” ünvanlı meslek mensuplarının; güçlerini birleştirerek, çağdaş koşullarda çalışmalarını, grafik7 tasarım mesleğinin belirlenmesini, sınırlarının çizilmesini sağlamak, bu konularda gerekli kanun düzenlemeleriyle ilgili girişimlerde bulunmak, grafik8 tasarımın ülkemizde gelişmesine, özgürleşmesine, kitlelere tanıtılmasına çalışmaktır.

Grafikerler Meslek Kuruluşu; kurulduğundan bu yana gerçekleştirdiği etkinliklerle tasarımcıları farklı üretim alanlarından profesyonellerle buluşturuyor.Her yıl düzenlediği Grafik Tasarım Sergisi’nde, o yıl içinde üretilen grafik ürünlerden kapsamlı bir seçki oluşturan ve onları ödüllendiren  GMK, 1993 yılından beri Uluslararası Tasarım Konseyi (Ico-D) üyesidir.

Öğrencinin lisans eğiti süresince üyeliğe ilk giriş aidatı alınmaz. Yalnızca yıllık aidatının %50’si oranında aidat alınır.

Üyelik olarak öğrencilerimizin, ilgili Yüksek Öğrenim Kurumlarından ve yurtdışında eşdeğeri sayılan, Grafik9 Tasarım bölümlerinden mezun, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip ve 18 yaşını bitirmiş bulunan, TC uyruklu meslek mensupları “Grafik10 Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği” ne başvuruda bulunabilir.

Bu okulların birinden mezun olmayıp, mesleği profesyonel grafik11 tasarımcı olarak sürdürenler veya bu dalda öğrenim gören, yüksek okullarda öğretim görevlisi olarak çalışanlar, üyelik için başvurabilirler.
[button color=”red” size=”small” link=”http://www.gmk.org.tr” icon=”” target=”true”]GMK Resmi İnternet Sitesi[/button]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.