Dergi Sayfa Tasarımı Hangi Programda Yapılır?

Dergi sayfa tasarımını hangi programda yaparım? Hangi program dergi sayfa tasarımını yaparken bana yardımcı olur? Bu soruların cevaplarından önce biz size bir soru soralım. Gerçekten bir dergi tasarlayacak mısınız? Eğer sorunun cevabı ısrarla evet ise açıklayalım o zaman. Dergi sayfa tasarımı yapmanın en kolay yolu hazır şablon kullanarak sayfa tasarımını sağlayabilecek programlardır.  İşte o programlar;

1. Microsoft Word : Şaşırdınız değil mi? dalga da geçmiyoruz. -haddimiz de değil zaten- İnanın en güzel sayfa tasarlayabileceğiniz program Microsoft Word programı olduğunu iddaa ederim. Çünkü bir dergi sayfa tasarımında kullanılacak her türlü sayfa unsurlarını programın içeriğinde mevcut. Sayfa numaralandırmalarından, görsellerde kullanılmasını istediğiniz efektler dahi mevcut. Ayrıca, Office sitesinden word için üretilen hem ücretli hem ücretsiz sayfa tasarımınız için hazırlanan eklerle sayfanızı renklendirebilirsiniz.

2. Adobe Indesign : Aslıdan, sayfa tasarımında şu an pek bir popüler olan programdır kendileri. Hem ücreti bakımından, hem de kullanıcıların program kullanabilme kabiliyetlerini sergilemedeki incelikleri bakımından. Hayır. Sadece süreli yayınlarda farklı ajansların ve basım merkezlerinin ortak bir dil olarak kullanabilecekleri ve baskı aşamasında renk sıkıntıları çıkartmasın diye tercih ettikleri bir program. -aslında işi iyi bilen bir grafiker asla bir önceki yazdığım cümleye istinaden hata yapmaz ama işte şu an popülaritesi olan program şu an bu.

3. QuarkExpress : (en sevdiğim) Adobe Mizanpaj hazırlama ve tasarlama sektörüne girmeden önce bizim gibi yaş ortalaması kırkbeş üzerinde olan bir çok kullanıcı tarafından mutlaka kullanılmış sayfa tasarım programıdır. Program içinde kullanılan bir çok ikonlar ve özellikler kural sayılmıştır. ( Adobe Indesign programı bunları kendi kafasına göre farklı ikonlarla kullanmış ancak özünde yapılacak özellikler aynı amaca hizmet etmektedir.)

4. Adobe Illustrator : Tuhaf gelecek ama gerçekten sayfa tasarımında profesyonelleşmiş arkadaşların tercih ettiği bir diğer sayfa tasarım programı olarak kabul edilebilinir -deği edilmiştir zaten -"iş bilenin kılıç kuşananın" dedikleri bu- Illustrator programı kullanarak bir çok dergi sayfası tasarlayan grafiker tanıdığım yok değil.

5. CorelDraw : İster inanın ister inanmayın Corel Draw programı bile dergi sayfa tasarımını kullanabileceğiniz bir programdır. İçinde her türlü sırları barındıran bu program tek kalemde bir çok özelliği kendi bünyesinde barındırırken Adobe ürünleri gibi tek tek program alacağınıza tek bir sürüm programla dergi tasarımın gerçekleştirebilirsiniz. kaç sayfa olur olsun. "Not: yorar mı. ever biraz yorar ama maliyet düşününce değer."

Yazdır   e-Posta