Dergi sayfası nasıl hazırlanır?

Bir Dergi Nasıl Hazırlanır? sorusuna en iyi cevabı verecek kişi müşterinizdir.

Müşteriniz ister derginizi tasarlattıran kişi olsun istese bayiiden alacak olan olsun her iki şekilde derginizin müşterisi derginizi nasıl hazırlayacağınıza karar verendir.

Bu dergiyi insanlar neden almak ister? \"  sorusunun cevabı size; tasarlanacak bir derginin hazırlanması için ön ayak olacaktır. Dürüst olacak olursak derginin tasarımında kullancağınız her türlü unsurun hazırlığı; derginizin sürekliliğine karar verecektir. Hadi isterseniz şimdi fazla lafı dolandırmadan dergi sayfanızın hazırlığına başlayalım.

Dergi sayfanızın öncelikle kime hitap edecek. Siz bu sayfayı kimin için tasarlayacaksınız? Öncelikle derginizin sayfasını okuyacak olanı tespitini yapın. Ardından sayfanızı okuyacak kişilerin beğeni ortak noktalarını tespit etmelisiniz.

Unutmayın insanların beğenileri farklı farklıdır oysa vereceğiniz bilgi sabittir. O halde bilgiyi aktaracağınız insanların beğeni düzeyine göre hazırlamalısınız. Bunun için yapacağınız şey önceden hazırlanan içeriğinize benzer hazırlanan dergi sayfanızın tasarımında uygulanan düzen.

Sayfanızda metin ile görsel dengesi çok önemlidir. siz hangisinin daha fazla kullanacağınıza önceden karar verin. Metin az diye sayfanızda görsel yığma yapmayın. Görsel çok diye de metinlerinizde kısaltmaya gitmeyi. Her ikiside sayfanızın tasarımı için önemlidir. Amaç, verilecek bilginin içeriğinde değil sayfa tasarım unsurlarının yerleşiminde saklı olduğunu unutmayın.

Metinlerinize uygun görsel bulun. İçeriğiniz de anlatılan bilgileri destekleyen görseller sayfanızda aykırı durmayacaktır. Okuyucu metin ile görsel arasında bağ kurabilmeli. Her ikisi mutlaka birbirini desteklemeli.

Dergi hazırlığında Metin ve Görsel elemanlarınız tamamladığınızda sayfanızın hazırlığıda bitmiş sayılır ama görsel düzen henüz kurulu değildir. Bunun içinde bir kaç kural grafik tasarım ders notlarında vardır.