Dergi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir dergi tasarımına başlamadan önce nelere dikkat ediyoruz.

Gelişen teknoloji ile birlikte hızlı akan dünyamızda yorgunluğumuzu atacak yahut dinleme anlarımızda dahi bilgilerimize taze kaynaklar sunacak dergilerin tasarımı sandığınızdan daha zor değil. Dergi tasarımında konsept belirlemesinin zorluğu dışında tasarım ve uygulama hakkında sizi zora sokacak bir süreç yoktur. Amacınıza uygun bir dergi tasarlamak öncelikle derginin amacı dışında satın alacak ya da abone olmak isteyeceklerin sebeplerini bilmeniz yeterli, zaten dergiyi tasarlamak ve basıma uyarlamak basımını gerçekleştirmek göreceksiniz o kadar zor değil.

Öncelikle, Müşteri bazında sizden derginin tasarımı isteyen arkadaşın istekleri dahilinde yayınlanacak sektörel alanı iyi bilmeniz gerekmektedir. Yani, Grafik Programını kullanma süreniz, gelişen insanların; dergilerdeki trend değişimlerini !! iyi takip edebilecek yayınını gerçekleşmesine ön ayak olacağınız derginin sektörel pazarına uygun tasarımınızı gerçekleştirmelisiniz. O Halde öncelikle ticaret ve sanayi bakanlığının sitesindeki Ticaret hayatımızda ki sektörel dağılımın ana başlıklarını, ardından alt kaynaklarını ve üretim faaliyetlerini araştırın.

Ne kadar çok sektör var değil mi?

Evet, anlatmak isteğimiz elbette ticaret ve sanayi bakanlığının internet sitesi değil sadece yapacağınız dergi tasarımının sektörel farklılık göstermesine farkındalık kazanmanızdır. Alışa gelmiş ticaret hayatında şahısların alışkanlıkları mevcuttur. Mesleklere yönelik şahısların dünya görüşü ve dış kaynaklardan mesleki bilgilerinin gelişimine katkıda bulunacak değerler sabitlenmiştir. Bozamazsınız.

Örnek verecek olursam, Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği yapan şahıs için mesleki bilgi birikimine dayanarak on adım ötedeki canlı yavrusunun, sağlığı ve vereceği kazancı anlayabilecek iş tecrübesi oturmuştur. Bireysel bilgi birikimiyle kazancının devamını sağlayabilecek bir bilgi birikimi var iken sizin tasarlayacağınız derginin görsel ve içerik bilgi donanımı kendisine değer katmalı.

Neden sektörleri tanımamız ve bu sektörün çalışanlarını bilmeliyiz? şimdi biraz aydınlatıcı olmuşumdur.

Şimdi gelelim tasarım aşaması önceliğinde sektörü ve çalışanlarının tanımlanması gerçekleştirdikten sonra, sizi diğer dergi tasarımlarından ayırt edici özelliğinizi ortaya koymaya.

Önce sizden istenilen dergi tasarımının sektörde yayınlanan diğer rakip görebileceğiniz dergi tasarımlarını inceleyin.

Ortak özellikleri bulun ve bir yere not edin.

Birbirlerinde olmayan konu içeriklerini yakalayın.

Dergi Sayfa içeresinde kullanılan Font ve Grafik Çalışmalarını görselleştirin.

Dergi tasarımında öncelik, kullanımında en çok tercih edilecek bölümler üzerinde yoğunlaşarak görseller ve kolay algılanacak fontların kullanımı.