Bıçak İzi ve Ambalajın Baskıya Hazırlanması

Taslak hazırlandıktan sonra gerekli inceleme ve düzeltmeler varsa yapılır ve taslağa son şekli verilir. Ambalajın yapısal tasarımı tamamlandığında baskıya hazır hâle getirilmesi için bilgisayar ortamına aktarılır.Öncelikle ambalaj üzeri tasarıma başlamadan önce ambalajın yapısal tasarımı hazırlanmalıdır.
Yapısal tasarımda görsel unsurlara yer verilmez.
Bu aynı zamanda ambalajın kesim, kırım perforaj vb. özelliklerini gösteren bıçak kalıbı özelliğini de taşır. Baskı sonrasında kesim için bıçak yapımında kullanılır. 

Yapısal tasarımı tamamlanan ambalajın grafiksel çalışmasına geçilir. Her bir yüzey ayrı ayrı tasarlanabileceği gibi bütün olarak da tasarlanabilir.
Görsel unsurları yerleştirilen tasarımda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri görsel unsurların kırım yerlerine denk gelmemesi ve çalışmada taşma paylarının mutlaka verilmesi gerekir.
Taşma payı ambalajın büyüklüğüne göre 3 ile 5 mm arasında olabilir. Aksi hâlde kesim sırasında ambalajın kenar kısımlarında istenmeyen beyazlıklar kalabilir. Bu tür istenmeyen görüntülerin önüne geçmek için taşma payı verilmelidir. 

Bıçak kalıbı (yapısal tasarım) ve grafik tasarımı tamamlanan çalışma baskı aşamasına gelmiştir. Öncelikle ambalajın maketi için karton üzerine renkli çıktısı alınır. Maketin yapıştırma işlemi yapılır ve tasarımdan (renk, görseller, tipografi vb.) ya da yapısal tasarımından kaynaklanan hatalar varsa tespit edilip düzeltme yapılır. 
Hataların düzeltilmesinden sonra ambalaj çalışması CMYK renk modunda, yazıları convertlemiş olarak kaydedilir ve istenilen formatta (tiff, eps, pdf, psd, ai, fh,cdr gibi) baskıya gönderilir.


Yazdır   e-Posta